Фастівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5

Ви є тут

Новини портала Педпреса

Підписатися на Новини портала Педпреса потік
Педагогічна преса: все про освіту в Україні та світі.
Адреса: http://pedpresa.ua
Оновлене: 38 хв 24 секунди тому

Оксані Смірновій присвоєно почесне звання «Заслужений майстер народної творчості України»

Втр, 01/23/2018 - 11:31

Указом Президента України Петра Порошенка «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва» (від 8 листопада 2017 р.)  кандидату педагогічних наук, доценту кафедри мистецьких дисциплін та методик навчання Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди Оксані Олексіївні Смірновій присвоєно почесне звання «Заслужений майстер народної творчості України» як майстрині художньої вишивки.

Вручення відповідного нагрудного знаку та посвідчення відбулося 19 грудня 2017 року в дитячому центрі «Артек» у Пущі-Водиці під час святкування Дня Святого Миколая. Вручав відзнаку – уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба.

Оксана Олексіївна Смірнова народилася на Черкащині у сім’ї робітників, але любов до декоративного мистецтва черпалася вже з материнським молоком. Адже саме матуся її навчила більшості із тих видів мистецтва, котрі тепер Оксана навчає своїх студентів та сина Віктора.

У період з 1997 по 2000 р. навчалася в Канівському училищі культури, яке закінчила з відзнакою та отримала спеціальність «Народна художня творчість» і здобула кваліфікацію керівника аматорського об’єднання декоративно-прикладного мистецтва, організатора культурно-дозвілевої діяльності, викладача образотворчості.

В Переяслав-Хмельницькому педагогічному університеті імені Григорія Сковороди працює 17 років. Не уявляє свого життя без мистецтва, а особливо декоративно-прикладного. Володіє багатьма видами декоративно-прикладного мистецтва: холодний та гарячий батики, писанкарство, ткацтво, бісероплетіння, імітація вітражу та декупажу, валяння, аплікації, вибивання, випалювання та різьба по дереву, розписи тощо. З особливим трепетом і любов’ю відноситься до мистецтва вишивки хрестиком, бісером та стрічками. Поєднує різні види декоративного мистецтва у виготовленні авторських прикрас.

На Переяславщині її добре знають як організатора та учасника всіх мистецьких подій, вона зі своїми ученицями-студентками постійно проводить благодійні майстер-класи для дітей.

Сердечно вітаємо Оксану Олексіївну  з цією нагодою. Бажаємо, аби доля завжди всміхалась, міцне здоров’я, натхнення і невичерпна енергія були надійними помічниками у вирішенні робочих питань, а домашній затишок і благополуччя створювали атмосферу душевного спокою і рівноваги. Нехай кожен день приносить Вам радість і задоволення, успіхи і перемогу.

Щастя Вам, творчого натхнення  та всіляких гараздів!

«Змінитися за 7 днів»: до 2 лютого українські школи можуть позмагатись у конкурсі та запросити у заклад фінських експертів у сфері освіти

Втр, 01/23/2018 - 09:54

Українсько-фінська програма розвитку середньої освіти шукає першу школу для участі в проекті «Змінитися за 7 днів». Фінські спеціалісти з компанії Lumo Education проживуть із обраною школою тиждень – допоможуть зробити аудит сильних і слабких сторін, проведуть низку відкритих уроків і тренінгів (як для педагогічного колективу, так і для адміністрації й допоміжного персоналу) та стимулюватимуть розробку власної програми вдосконалення закладу.

Враховувати будуть специфіку і школи, і населеного пункту, де вона розташована. Тобто не даватимуть загальні рекомендації «про все для всіх», а працюватимуть із конкретною ситуацією.

Заклад обиратиметься за конкурсом, який проводить ГО EdCamp Ukraine.

Щоб податися на конкурс, хтось з учителів після обговорення зі шкільною адміністрацією має заповнити реєстраційну анкету та розповісти, що саме і чому хоче змінити в своєму закладі. Часу на це небагато: до 2 лютого. Результати конкурсу оголосять 11 лютого, а вже 18-го група провідних фінських педагогів приїде працювати з обраною школою.

Лідер руху EdCamp Ukraine, радник Міністра освіти і науки України Олександр Елькін розповідає: «Мета проекту — довести, що основу справжніх змін можна закласти в дуже короткий термін. “Змінитися за 7 днів” передує міжурядовому українсько-фінському проекту, який має розпочатися цього року».

Фінські експерти, котрі працюватимуть з українською школою, мають досвід як власного викладання, так і співпраці з урядовими інституціями та адвокацією фінських освітніх ідей за кордоном. Усі вони розробляли сучасні викладацькі методики, створювали програми викладання для фінських шкіл. Цікаво, що саме члени Lumo Education займалися відкриттям і управлінням першої міжнародної фінської школи в Перській затоці, у Катарі. Тож вони прекрасно розуміють важливість культурних особливостей регіонів та завжди працюють з урахуванням унікальності місцевих систем.

Регіональний директор Lumo Education Ltd в Україні Дмитро Науменко добре знайомий і з фінською, і з українською системами освіти, тож стверджує: в Україні реально створити школу справді фінської якості — було б бажання.

«Ще будучи учнем, я розумів: не всі методи викладання однаково підходять кожній дитині, — говорить Дмитро. — У Фінляндії школа підлаштовується під дітей, а не навпаки. Фіни переконані: школа має давати дитині не лише знання і вміння, а й щастя. Дитина повинна насолоджуватися дитинством та навчатися за допомогою ігор».

Тренінгова частина програми в обраній школі триватиме чотири дні.

У перший день фінська команда ознайомить педагогів та учнівство школи з принципами фінської системи освіти: соціального конструктивізму, навчання через експеримент, автономності та довіри.

Другого дня фінські вчителі проведуть відкриті інтегровані уроки в 4-6 класах (говоритимуть, наприклад, про ланцюг живлення або зміни в чисельності популяції живих істот), використовуючи не лише біологічну науку, а й мову та математику. Кожен урок базується на ігрових принципах.

На третій день учні закріплять отримані знання за допомогою експериментів, створення колажів та арт-об’єктів.

Четвертий день присвятять розмові із педагогічним колективом про методику Сo-Teaching — так званого співучителювання, тобто ведення інтеґрованих уроків кількома педагогами разом.

На п’ятий день відбудеться зустріч фінських експертів з Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич. На ній за результатами проекту обговорять актуальні для Нової української школи питання викладання у молодшій школі, системи забезпечення якості освіти, трансформації педагогічної освіти та подальшого підвищення кваліфікації. Гості розкажуть про такі типові для Фінляндії, та все ще незвичні для України речі, як відсутність домашніх завдань, короткі шкільні дні, значну частку роботи руками.

Протягом тижня про всі зміни в школі буде розповідати журналістка Галина Ковальчук  й інформаційний партнер проекту — журнал «Фокус».

EdCamp Ukraine та Lumo Education зазначають: обидві команди інвестують у цю ініціативу власні ресурси, роблячи її безкоштовною для школи та вчительства. Вони переконані, що принципи, опрацьовані на першому етапі проекту, можуть бути згодом використані і в інших українських школах.

Довідка:

Компанія Lumo Education Ltd є промоутером фінської освітньої моделі в світі, займається адаптацією кращих практик фінської системи освіти для інших країн. Експертки й експерти компанії працюють у різних країнах у проектах, пов’язаних зі створенням та управлінням навчальними закладами сучасного типу, підготовкою викладачів, створенням розкладу та викладанням.

Громадська організація «ЕдКемп Україна» (або Спільнота відповідального вчительства EdCamp Ukraine) має на меті покращення кваліфікації шкільних педагогів, підвищення статусу вчительок та вчителів та загалом реформування системи освіти України. Сьогодні Edcamp Ukraine є найбільшим незалежним освітянським рухом у країні, до нього залучено 15 000 найбільш прогресивних педагогів.

На Рівненщині відкрили новозбудований корпус дитсадка «Малятко»

Втр, 01/23/2018 - 09:47

У сучасному приміщенні у селищі Гоща розмістяться дві дошкільні групи на 60 місць.

Для дітей обладнали великий спортзал, сучасні ігрові кімнати, затишні спальні та санвузли, а також окремі ігрові майданчики.

«Перший місяць 2018-го року, а ми вже відкриваємо другий дитсадок. Приємно бачити такий результат нашої спільної праці, – звернувся до присутніх під час відвідин дитсадка голова Рівненської облдержадміністрації Олексій Муляренко. – Адже до будівництва дитсадка в Гощі долучилася і громадськість, і селищна рада, і область, і держава. Нова будівля для садка була дійсно необхідна – в приміщенні, розрахованому на 120 дітей, навчалось більше 200. Наголошую, що будівництво шкіл та садочків було, є і буде нашим пріоритетом. Довгі роки про це говорили, але не робили. Є бажання – знайдуться і гроші, і фахівці».

Вартість будівництва корпусу становить майже 9 мільйонів. Із них 1 мільйон 96 тисяч гривень – кошти Гощанської селищної ради, 1 мільйон 210 тисяч – обласний бюджет, решта – державний. За ці кошти вдалося не лише добудувати нове приміщення, а й утеплити фасад усієї будівлі дитсадка, оздобити його, установити огорожу та ліхтарі на вулиці.

«Раніше групи були переповнені, до 40 діток в кожній. Ми приймали всіх, адже дошкільна освіта обов’язкова. Для цього доставляли додаткові столики та розкладушки. Займалися із дітками у менш пристосованому приміщенні. Наразі ми маємо по списку 24 дитини. У новій групі 30 ліжечок, ще можемо доставляти», – розповідає вихователька дитсадка Вікторія Юріївна.

За словами селищного голови Миколи Панчука, добудова другого корпусу «Малятко» дасть можливість вагомо зменшити дефіцит місць та задовольнити потребу мешканців Гощі в здобутті дошкільної освіти. Ще два роки тому ніхто й подумати не міг про додаткове приміщення, а вже нині у планах – наступна черга.

Прес-служба Рівненської ОДА

У Лондоні розпочав роботу The Education World Forum (Світовий Освітній Форум)

Втр, 01/23/2018 - 09:37

У столиці Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії розпочав роботу Світовий Освітній Форум – захід, на якому збираються міністри освіти та їхні заступники з країн, що разом представляють приблизно дві третини населення світу.  Основна мета форуму – створити поле, де зможуть зустрітися основні гравці сфери та обговорити майбутнє освітньої політики.

У заходах традиційно бере участь Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. У Лондоні вона вже встигла провести зустріч з представниками Британської ради та освітніми експертами, обговорила з ними подальшу співпрацю в сфері освіти.

«Я приєдналася до заходів у межах форуму лише о 13-й годині за лондонським часом, а ранок почався із зустрічі з керівництвом Британської ради та освітніми експертами. Тут слід додати, що британські колеги залишаються нашими надійними партнерами і послідовно підтримують на шляху реформ, тому ця зустріч була необхідна. Говорили про подальші перспективи співпраці Ради з Україною, а експерти зробили для нас огляд британської системи освіти», – розповідає Міністр на власній сторінці Facebook.

Вона також повідомила, що протягом дня взяла участь двох експертних обговореннях: щодо взаємного впливу між економікою та освітою, а також стосовно навчальної програми та компетентностей у межах четвертої промислової революції.

«По суті, шукали відповіді на питання, яким чином освіта готує наших учнів до довгострокових та короткочасних змін у їхніх житті та роботі. Як повинні розвиватися компетентності студентів, щоб відкрити шляхи до успіху. Дискутувалося, які місця у системі мають відводитися цінностям, знанням та навичкам»,- повідомила Лілія Гриневич.

 

Цього року, за правилами форуму, Міністр не виступає, адже вона мала виступ минулого року на тему “НУШ: РОЗРОБКА ПОЛІТИКИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ТАЛАНТІВ”. У його межах Лілія Гриневич розповіла про заплановану реформу шкільної освіти в Україні та місце системи позашкільної освіти у розвитку талантів дитини.

 

“Школа може підрізати крила, якщо система  орієнтована на середній результат. Школа повинна пропонувати різноманітні можливості для розвитку особливих талантів у людей, знаходити, в чому вони можуть бути успішні, і  підготувати до життя у світі, що постійно змінюється. Школа також має пильно слідкувати за глобальними тенденціями і змінами, в іншому випадку ми ризикуємо підготувати учнів до світу, якого вже не існує”, – завершила свій минулорічний виступ Лілія Гриневич.

 

Нагадуємо, що поїздка Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич у Лондон на Світовий Освітній Форум відбувається за запрошенням та за рахунок приймаючої сторони.

ТОП-10 чудернацьких шкіл у світі

Пн, 01/22/2018 - 17:20

Школа, де можна сваритися і нічого не робити, школа пригод, школа на плаву та інші дивовижні навчальні заклади з усього світу. Допоки у вітчизняній освіті розмірковують над  нововведеннями, у світі більшає шкіл, які вже активно застосовують освітянські ноу-хау, використовуючи новітні методи викладання і не тільки.

У деяких із них на зміну залізній дисципліні приходить лібералізм і заняття з кроскультурних комунікацій. Учителі вигадують безліч хитрощів, аби зацікавити дитину навчанням: походи, покази фільмів, гранти на наукові дослідження, шкільні свята тощо. До того ж у кожній із таких шкіл обов’язковий індивідуальний підхід. Пропонуємо вам рейтинг 10 найбільш незвичайних шкіл у світі.

1. Підземна школа. Terraset Elementary School PTA (США)

Адреса: 11411 Ridge Heights Road, Рестон, Вірджинія

Учні американської школи Террасет – майже діти підземелля. Школу побудували в середині 1970-х років, коли США огорнула енергетична криза. У країні ввели режим економії енергії, що використовувалася безпосередньо і для опалювання шкіл. У  Рестоні побудували школу Террасет: розрівняли пагорб, звели на цьому місці будинок, а потім засипали його землею. Природне земляне покриття давало тепло і зберігало енергію.

Перед проектувальниками стояло ще одне непросте завдання: приміщення треба було не тільки підігрівати, а й охолоджувати. Це потребувало нових енергетичних витрат. Проблему вирішили сонячні колектори. Сьогодні Террасет – це не тільки найбільш енергозберігаюча школа в країні, але й одна з головних туристичних визначних пам’яток міста.

На відміну від історії створення Террасет, процес навчання в школі навряд чи можна назвати оригінальним. Це молодша школа з традиційним для США набором предметів. Щоправда, час від часу школа проводить заходи для дітей і батьків на кшталт сімейного забігу вулицями міста або вечірнього бінго.

2. Школа без дисципліни. ALPHA Alternative School (Канада)

Адреса: 20 Brant Street, Торонто, Онтаріо

У школі ALPHA, що відкрила свої двері в 1972 році, панує вічне свято непослуху. Тут немає ані оцінок, ані суворого розкладу, ані навіть домашніх завдань. Ніхто не покарає за написану нецензурщину крейдою на дошці  і не стоятиме над душею. Учні самостійно вирішують, як провести навчальний день і які заняття відвідати. Класи формуються не за віком, а за інтересами: разом із математикою і правописом передбачені заняття з ліплення, кулінарії і навіть елементарної філософії. Завдання вчителів – просто не заважати.

Якщо в школі виникає якась конфліктна ситуація, то скликається спеціальний комітет з учнів і вчителів. Сторонам дають можливість висловитися і обґрунтувати свою думку, після чого комісія пропонує варіанти вирішення проблеми. Головне – знайти рішення, яке сподобається всім.

Ще одна традиція ALPHA – проводити збори, під час яких діти нарівні з дорослими мають право висловитися про необхідність внесення змін у сітку предметів і систему управління школою.

3. Кочова школа. «Кенелекен» (Росія)

Адреса: Оленьоцький евенкійський національний район, Якутія

У минулому діти кочівників-оленярів або зовсім не здобували систематичної освіти, або були змушені залишатися в школах-інтернатах та місяцями не бачити рідних. Сьогодні ця проблема вирішується за допомогою кочових шкіл. У Якутії подібних НЗ уже більше десятка.

Одна з таких кочових шкіл – «Кенелекен». Вона є філією Харійалахської середньої школи Оленьоцького евенкійського національного району. На кожній новій стоянці кочівників, крім звичних споруд, тепер з’являється ще й шкільний намет. Учнів можна перерахувати на пальцях. Однак, попри нечисленність, згодом вони мало чим поступатимуться своїм одноліткам, яким пощастило навчатися в більш стабільних умовах. Діти займаються за спеціально складеним розкладом. Домашні завдання та контрольні отримують по інтернету – всі школи для дітей оленярів у рамках національного проекту мають доступ до супутникового інтернету. Після виконання завдань – відсилають їх назад, на перевірку.

4. Школа пошуку порозуміння. Busan International Foreign School (Південна Корея)

Адреса: 798 Nae-ri, Gijang-eup, Gijang-gun, Пусан

Учні школи для іноземців у південнокорейському Пусані цілий рік трудяться не покладаючи рук. Тут навчаються діти емігрантів або тих, хто приїхав до Кореї працювати на тривалий термін, а також хлопчики і дівчатка, які були переведені за обміном в одну з корейських шкіл і потребують адаптації. Інтенсивний режим необхідний для того, щоб швидше пристосуватися до нових життєвих умов і згодом успішно вступити в один із корейських вишів.

Юним емігрантам непросто подружитися з новими однокласниками в звичайній школі. Незнання місцевих традицій часто стає приводом для глузувань, що здатні завдати дитині психологічну травму. Багато вчителів Пусанської школи для іноземців за освітою – психологи. Вони навчають своїх вихованців, як порозумітися одне з одним, попри те, що багато хто з них ніколи не чули про існування країни, з якої приїхав їхній новий однокласник.

Більшість дітей вивчають одразу три мови: корейську, англійську, іспанську. У програмі також передбачені тематичні заняття, які не дають змоги забути культуру рідної країни.

Полікультурні школи є в багатьох країнах.

5. Школа приємної взаємодії зі світом. Mountain Mahogany Community School (США)

Адреса: 5014 4th Street NW, Альбукерке, Нью-Мексико

Щоб потрапити до школи Mountain Mahogany, треба виграти в лотерею. З офіційного сайту школи слід завантажити спеціальну форму, заповнити її, відправити факсом або поштою і чекати, коли пройде розіграш і буде оголошений список щасливчиків.

Підхід до процесу навчання в школі не менш оригінальний. Три принципи, на яких будується шкільна політика, – задоволення, безпека та емоційний розвиток. Програма створена на основі останніх неврологічних досліджень, згідно з якими запорукою доброї навченості є позитивна атмосфера й активна залученість. У школі є стандартні загальноосвітні предмети, але насамперед дітей у ній навчають взаємодії з навколишнім світом і побутових навичок: шиття, кулінарії, садівництва. Вчителі жартома називають учнів «маленькими садівниками». І не дивно: на території школи висаджені сотні дерев, про які необхідно дбати. Діти харчуються органічними фруктами, які самі виростили.

6. Школа пізнання всього через музику. Choir Academy of Harlem (США)

Адреса: 2005 Madison Avenue, Нью-Йорк

Віддаючи дитину в Хорову Академію Гарлема, батьки забезпечують їй не тільки тренування голосових зв’язок, гастролі та прищеплення  духовних цінностей, а й базову освіту з гуманітарним ухилом.

Місія вчителів цієї школи – посприяти розвитку в дитині прихованих талантів. Тому основна програма складається з різних видів виконавських мистецтв: співу, танців, гри на музичних інструментах. Під час вступної співбесіди потенційного учня перевіряють на почуття ритму, орієнтацію в часі і концентрацію уваги. Однак першочерговою залишається любов дитини до музики. Якщо батьки не можуть дозволити собі купити музичний інструмент, школа надасть його у тимчасове користування.

Без уваги не залишається і фізичний розвиток учнів: у школі є бейсбольна і футбольна команди і, звісно, група чірлідерів.

7. Школа для біженців і нелегалів. «Бьялік-Рогозін» (Ізраїль)

Адреса: HaAliya, Тель-Авів

У лютому 2011 року «Оскар» за кращий короткометражний документальний фільм здобула картина «Тут немає чужих» Карена Гудмана і Кірка Саймона. 40-хвилинний фільм розповідає про ізраїльську школу «Бьялік-Рогозін», де навчаються діти біженців і нелегальних емігрантів. Вони приїжджають з усіх кінців землі, походять з різних родин і поклоняються різним богам, але на коротке життя кожного з них випало чимало випробувань. Багато хто втратив рідних і вони виснажені як фізично, так і емоційно. Деякі діти раніше ніколи не ходили до школи.

«Бьялік-Рогозін» дає дітям не тільки необхідні елементарні знання. Учнів там годують, поять і одягають. А найголовніше, що отримують учні від своїх наставників, – щира небайдужість і турбота. Тут дітей не вважають чужими або непотрібними, оскільки всі вони стали ізраїльтянами.

8. Школа на плаву. Школа Компонг Луонг (Камбоджа)

Адреса: озеро Тонлесап, село Компонг Луонг

Камбоджійське озеро Тонлесап, неподалік якого розташований знаменитий храмовий комплекс Ангкор Ват, вважається найбільшим прісним водоймищем Індокитайського півострова. Його навіть називають «внутрішнім морем». На поверхні озера знаходиться знаменита пам’ятка Камбоджі – плавуче село Компонг Луонг: житлові будинки, кафе, магазинчики і школа.

Для учнів школа на плаву стала другою домівкою в прямому сенсі цього слова – навчаються в ній здебільшого сироти. Тут  вони і живуть. Батьки багатьох із них загинули під час рибної ловлі: в сезон дощів рівень води в озері суттєво піднімається і плавати по ньому в човнах уже доволі небезпечно.

Забезпечувати дітей допомагають туристи: кожна нова група скуповує всі товари з прилавків місцевих крамниць і буквально завалює школярів іграшками, канцтоварами та солодощами.

9. Школа за принципом відкритий простір. Ørestad Gymnasium (Данія)

Адреса: Ørestads Boulevard 75 2300, Копенгаген

Будівля гімназії Орестад у Копенгагені, спроектована компанією 3XN, є справжнім витвором сучасного мистецтва як зсередини, так і зовні. У 2007 році гімназія була названа кращою будівлею Скандинавії. Це перший навчальний заклад, відкритий у Данії в рамках національної освітньої реформи.

Учні Орестад – старшокласники, які планують здобувати вищу освіту в галузі ЗМІ. Слово «комунікація» звучить тут на кожному кроці. Аудиторії школи відокремлені одна від одної доволі умовно – всі класи практично займаються в одному величезному приміщенні. У всьому будинку працює бездротовий інтернет, тому старшокласники постійно взаємодіють не тільки в реальному, а й у віртуальному просторі.

Розкішні кручені сходи, які з’єднують чотири рівні гімназії, учні називають серцем будівлі. Під час перерв вони валяються на яскравих подушках і роздивляються прикрашену круглими лампами стелю, що нагадує зоряне небо.

10. Школа пригод. Watershed School (США)

Адреса: 1661 Alpine Avenue, Боулдер, Колорадо

Занепад фермерської культури в США непокоїть не тільки самих фермерів і уряд, а й шкільних працівників. Інакше чим пояснити той факт, що в школі Watershed ввели програму Farm to Table, в рамках якої учні вирушають на одну з шести місцевих ферм і вивчають те, як працює ферма?

Загалом навчання в Watershed нагадує грандіозну пригоду завдовжки в кілька років. Звісно, діти займаються і звичайними предметами на кшталт математики та англійської, проте ці заняття можна стерпіти заради навчальних експедицій, які тут вважають найпродуктивнішим методом освіти. Так, архітектуру діти вивчають не в задушливих класних кімнатах, а на вулицях міста. Замість уроків географії та біології – сплавляються на байдарках по довколишніх річках і бродять лісом.

Учителі Watershed допомагають школярам писати пісні, створювати рок-групи, збирати роботів і вигадувати сценарії для відеоігор. Крім традиційних видів спорту на зразок футболу, учні займаються йогою, катаються на гірських велосипедах і грають у фрісбі.

Водохреща або Йордан: що треба зробити в цей день

Чтв, 01/18/2018 - 17:56

Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, що в народі має назву Йордан (Ордан, Ардан), або Водохреща. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня, тому воно збігається зі святом Богоявлення.

У день Хрещення віряни намагаються викупатися в ополонці — щоб вилікуватися від недуг. Традиція купання на Хрещення існує в усіх християнських країнах. Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки, яка в них асоціюються з річкою Йордан. Після того, як отець освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, охочі занурюються у воду з головою три рази, перехрестившись вимовляючи молитву. Обряд добровільний, прийняття причастя в водохресний день уже буде доказом любові до Господа. Перекази кажуть, що, коли Ісус прийняв хрещення, із небес в образі голуба зійшов до нього Святий Дух.

Наступного після Водохреща дня (20.01) люди справляли “посвятки” – тобто переходили до звичайного трудового ритму, та відзначали свято Івана Хрестителя. Також жінкам уже дозволялося ходити по воду, чого вони не могли робити в свята. Після Водохреща в українському селі розпочинався новий весільний се­зон, який тривав до Великого посту.

Набрана з річки опівночі перед Водохрещам вода — цілюща; вона зберігалась у «знаючих» селян за образами на випадок порaнення або тяжкої хвoрoби.

Від найдавніших часів християнська Церква вважає освячену йорданську воду за велику святість. Її бережуть цілий рік, ласкаво називаючи “водичкою-йорданичкою”. Ця вода має силу очищувати і зцілювати дyшу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя і гарно велося в домі. Деякі священики навіть переконані, що не існує ліків кращих за святу воду.

Після водосвяття всі люди повертаються до своїх хат. Поки мати або старша дочка подасть на стіл обідати, батько бере з-за образу Божої Матері пучок сухих васильків, мочить їх у свяченій воді і кропить все в хаті та в господарстві; потім бере ще крейду і пише хрести на образах, сволоці, дверях і миснику. Управившися з цим, батько сідає за стіл, а за ним і вся родина. Перед їжею п’ють свячену воду, оскільки вважається, що свячена на Водохреще вода має вживатися натще, адже саме за цієї умови вона має найбільшу силу.

По обіді дівчата бігають до річки вмиватися в «йорданській воді» — «щоб були рожеві лиця». На Гуцульщині хлопці водять своїх дівчат до ополонки — «щоб сі умила та красна була».

 • Якщо на Водохреща дерева вкриваються інеєм – весною того самого дня тижня треба сіяти озиму пшеницю, врожай буде багатим.
 • Якщо на Водохрещу день ясний – хліба будуть чисті, а якщо похмурий – буде у хлібі багато “сажки”.
 • Йде лапатий сніг – на врожай.
 • Якщо зоряна ніч – вродяться горіхи і ягоди.
 • Коли на Водохреща риба табунами ходить – на рої добре.
 • Коли на Водохрещі випав повний місяць – бути великій воді.
 • Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході – добре вродить жито, на півдні – просо, на півночі – гречка.
 • Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай.
 • На Богоявлення сніг іде – до урожаю, ясний день – до неврожаю.
 • Вірили, якщо, йдучи на Йордан, пролетять поперед хоругов горобці, то велика смерть на дітей, граки – на молодь, а гуси – на немолодих.
 • Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.
 • Йде сніг – на врожай гречки: зранку – ранньої, вдень – середньої, а ввечері – пізньої.
 • Якщо похмуро – хліба буде вдосталь.
 • На Водохрещі день теплий – буде хліб темний.

На Львівщині відбулися збори викладачів предмета «Захист Вітчизни»

Чтв, 01/18/2018 - 15:10

Львівський обласний військовий комісаріат провів одноденні збори для понад 50 вчителів предмета «Захист Вітчизни», які представляли чотири райони області.

«Під час занять педагоги побували у розташуванні однієї із військових частин, ознайомилися з сучасним озброєнням та на практиці вправлялися з тактичної та вогневої підготовки, а також тактичної медицини. Такі заходи значно підвищують ефективність військово-патріотичного виховання в школах, оскільки викладачі могли особисто відчути та побачити сучасні реалії військової справи» – повідомляє прес-служба Міністерства оборони України. 

Методист відділу освіти, майор запасу Олег Фомченко, запевнив: «Такі заходи дуже потрібні, адже армія постійно розвивається і змінюється. Нам викладачам було дуже цікаво подивитися, як воно виглядає на практиці. Враховуючи те, що з 1 вересня буде діяти нова програма з викладання предмету «Захист Вітчизни» збори були дуже актуальними і їх потрібно проводити частіше».

Натомість військовий комісар Львівського обласного військового комісаріату, полковник Олександра Тіщенко, розповів: «Військово-патріотичне виховання молоді є пріоритетним завданням для обласного військового комісаріату. У грудні минулого року нам вдалося провести якісні збори допризовної молоді для більш ніж сотні школярів, де вони вперше в житті здійснили постріли з бойової зброї. Переконаний, що такі заходи дадуть позитивний результат вже за декілька років. Ми активно розпочинаємо працювати над фаховою підготовкою викладачів предмету «Захист Вітчизни», адже перше враження про військо школярі формують саме від них. Тому, проводячи такі заняття, ми максимально сприяємо учасникам АТО аби вони влаштувалися викладачами саме цього предмету і передавали свій досвід та патріотизм нашому підростаючому поколінню».

Київрада розгляне петицію про закриття шкіл на карантин

Чтв, 01/18/2018 - 13:10

Електронна петиція «Закрити школи м. Києва та Київської області на карантин у зв’язку з епідеміологічної ситуацією» набрала необхідну кількість голосів та прийнята до розгляду. 

Відтак, вказана петиція набрала 10777 голосів, при мінімально необхідних 10000.

Київський міський голова Віталій Кличко вже доручив постійним комісіям Київради з питань освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту, а також з питань охорони здоров’я та соціального захисту розглянути електронну петицію в установленому порядку.

Авторка звернення Ольга Довженко наводить дані інформаційного бюлетеня Українського центру контролю і моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я, згідно з якими з у грудні 2017 року всього за тиждень на грип і ГРВІ захворіли 192 тисячі 724 українці, з них – 71,6% діти до 17 років.

«Найбільше випадків захворювання зафіксовано в Київській області (838,8 на 100 тисяч населення), найменше – в Тернопільській (224,0 на 100 тисяч населення)», – зазначає Довженко.

У зв’язку з цим авторка пропонує закрити навчальні заклади столиці та області на карантин.

Повідомляє прес-служба Київської міської ради

Уряд Чехії виділив 4 стипендії для українських студентів та викладачів на вивчення мови

Чтв, 01/18/2018 - 12:33

Міністерство освіти, молоді, фізичного виховання Чеської Республіки виділило 4 стипендії для українських студентів і викладачів вишів на вивчення чеської мови. Навчання відбудеться у межах Літньої школи слов’янських студій у Чеській Республіці. Усі витрати, пов’язані з перебуванням та навчанням учасників, покриває чеська сторона.

Літня школа передбачає курси чеської мови тривалістю близько місяця, для всіх рівнів знання мови (від початкового і вище). Під час відбору кандидатів перевага надаватиметься особам, які вже вивчають чеську мову.

Цьогоріч прийом проводитиметься до таких вишів:

 • Університет ім. Масарика в Брно – 2 стипендії;
 • Університет Палацького в Оломоуці – 1 стипендія;
 • Карлів університет у Празі – 1 стипендія.

Термін подачі заявок 28 лютого 2018 року

Для участі у конкурсі учасники мають подати:

 • заповнену анкету (українською мовою);
 • заповнену чеську аплікаційну форму (англійською мовою);
 • резюме (бажано у форматі Europass, англійською мовою);
 • коротке мотиваційне есе обсягом до 1000 слів (чеською або англійською мовою) (у разі
 • подання чеською мовою треба зробити переклад англійською або українською мовами);
 • копії документів про освіту (диплом з додатком або академічна довідка з випискою із залікової книжки);
 • сертифікати про підтвердження рівня знання чеської мови (за наявності).

Детальніше ознайомитися з програмою Літньої школи слов’янських студій, а також знайти аплікаційну форму можна за посиланням.

Міністерство освіти і науки України прийматиме заявки у паперовому/електронному форматі.

Поштова адреса: Проспект Перемоги, 10, 01135, м. Київ, Міністерство освіти і науки України, Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції.

Документи просимо залишати у скриньці для кореспонденції.

У електронному форматі скановані документи просимо надсилати на адресу МОН ukrainemon@gmail.com, із зазначенням у темі листа “Літня школа у Чехії 2018”.

Через кір карантин оголошується в окремих навчальних закладах, – Лілія Гриневич

Чтв, 01/18/2018 - 11:07

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич не бачить необхідності оголошення карантину кору на території цілих областей – через спалахи захворювання можуть закриватися окремі навчальні заклади. Про це Гриневич заявила журналістам, що транслював телеканал “112 Україна”.

Ми закликаємо всіх, особливо батьків дітей школярів, тих, які відвідують дитячі садочки провести щеплення дитині. Карантини оголошуються в окремих навчальних закладах. Тобто немає такого, щоб робити карантин для, скажімо, всієї території області“, – заявила Лілія  Гриневич.

Відео 112 Україна

Проект Львівської політехніки отримав понад 1,5 млн євро за програмою ЄС «Горизонт 2020»

Чтв, 01/18/2018 - 10:33

Проект IMAGE Національного університету «Львівська політехніка» отримав 1 млн 692 тис євро за програмою ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». У межах проекту науковці вивчать та запропонують нові шляхи використання анізотропних матеріалів. Отримані знання допоможуть створити новітні оптоелектронні пристрої та кристалічні нанокомпозити із заданою анізотропією. Це спростить наукоємне виробництво не тільки в Україні, а й закордоном.

Керівником проекту став професор кафедри телекомунікацій Львівської політехніки Анатолій Андрущак. Це вперше, коли український виш у межах конкурсу MSCA-RISE програми «Горизонт 2020» отримав статус координуючої установи. Наразі до проекту мають долучитися ще восьмеро партнерів – університетів та фірм, які займаються вивченням технологій та наноінженерії.

«Задля проекту ми об’єднали фахівців з різних галузей: оптики, матеріалознавства, інформаційних та нанотехнологій. Це науковці різних країн, метою яких є співпраця задля розвитку наукових досліджень. Наразі ректоратом університету створено Науково-навчальний центр інноваційних технологій та наноінженерії, що стане платформою для роботи над проектом. Основну частину отриманих коштів плануємо витратити на закордонні відрядження членів Центру, де вони зможуть працювати у добре обладнаних лабораторіях, на нових приладах й заразом переймати досвід європейських колег», – зауважив Анатолій Андрущак.

Реалізувати проект планують за 4 роки.

Довідково. «Горизонт 2020» – це найбільша Рамкова програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом близько 80 мільярдів євро, розрахована на 2014 – 2020 роки. Програма поділена на 3 основні напрями: наука (енергетика та енергоефективність), інформація (комунікація та суспільно-політичний потенціал), наука про життя (профілактика та лікування поширених хвороб). Україна стала асоційованим членом «Горизонт 2020» у 2015 році.

Нагадуємо, що минулого року українські організації у межах проекту «Горизонт 2020» отримали понад 17млн євро. Це перевищує суму внеску, який Україна сплатила задля участі в програмі.

За інформацією МОН України

Починається ліквідація ДІНЗ, на її базі з’явиться держслужба якості освіти – рішення Уряду

Срд, 01/17/2018 - 17:40

Стартує процес перетворення Державної інспекції навчальних закладів у абсолютно новий орган, що відповідатиме за дотримання якості освіти та освітніх стандартів – Державну службу якості освіти. Відповідне рішення – про утворення комісії з реорганізації ДІНЗ – сьогодні, 17 січня 2018 року, ухвалив Уряд України.

«Щоб зареєструвати та запустити Державну службу якості освіти, нам спочатку потрібно ліквідувати ДІНЗ. Цим і займатиметься створена комісія, яка повністю  закінчить роботу інспекції за всіма напрямками. Зокрема, вона займатиметься переведенням працівників, закриттям всіх рахунків, передачею матеріальних цінностей тощо», – розповів голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак, який також призначений очільником комісії з реорганізації.

Нагадуємо, що Уряд створив Державну службу якості освіти 6 грудня 2017 року. Нова структура засновується на базі Державної інспекції навчальних закладів. Вона матиме ширші повноваження, а також буде представлена на регіональному рівні через спеціальні відділення.

Так, повноваженнями Держслужби будуть:

• проводити інституційні аудити закладів освіти;

• надавати рекомендацій закладам освіти щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти;

• акредитувати громадські фахові об’єднання та інші юридичні особи, що здійснюють незалежне оцінювання якості освіти та освітньої діяльності закладів освіти;

• затверджувати нетипові освітні програми дошкільної та загальної середньої освіти;

• проводити моніторинг якості освітньої діяльності та якості освіти.

«У ДІНЗ ми здійснювали виключно державний нагляд за діяльністю навчальних закладів, дотриманням ними законодавства для забезпечення якості освіти. Тепер ми відповідальні і за зовнішню, і за внутрішню систему забезпечення якості освіти. Зовнішня відбуватиметься у формі інституційного аудиту. Він проводитиметься раз на 10 років, щоб оцінити якість процесів у навчальному закладі, та надати рекомендації, як їх покращити. Однак перед цим ми маємо допомогти навчальним закладам побудувати внутрішню систему забезпечення якості освіти. Ми готуємо проект, з яких саме елементів має складатися ця система. Працюємо над підготовкою рекомендацій до кожного принципу – як мають бути реалізовані процеси, критерії перевірки тощо», – зазначив Руслан Гурак.

За його словами, вже з вересня 2018-го служба планує провести 5-6 пілотних інституційних аудитів. До цього часу також має завершитися формування відповідної нормативно-правової бази. Одночасно у 2018 році планується відкриття 6 територіальних підрозділів служби у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові, Одесі, Вінниці або Хмельницькому.

МОН підтримає відкриття кафедри албанської мови у ХНУ

Срд, 01/17/2018 - 16:24

У Харківському національному університеті ім. Каразіна планується відкриття кафедри албанської мови. Про це домовилися під час робочої зустрічі перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець та Державний Міністр з питань діаспори Республіки Албанія Пандели Майко.

За словами пана Майко, нині уже є усна домовленість з керівництвом університету про відкриття такої кафедри. Для підписання меморандуму необхідно лише погодження відповідного рішення Міністерством освіти і науки України.

Кафедра дозволить готувати професійних вчителів албанської мови в Україні, які зможуть, зокрема, викладати албанську мову та культуру в загальноосвітніх школах. Такі факультативні групи зараз є у школах с. Каракурта (Одеська обл.) та с. Дівнинського (Запорізька обл.), оскільки в Приазовському регіоні України зосереджена найбільша албанська діаспора. У цих школах запроваджений інтегрований факультативний курс, де діти поряд з українською вивчають і рідну мову та культуру. Спеціально для учнів цих груп українськими вчителями за підтримки МОН України були розроблені навчальні програми. А зі сторони албанських партнерів надано навчальну літературу для дітей та вчителів.

Володимир Ковтунець відзначив, що МОН готове підтримати ініціативу албанських колег щодо відкриття кафедри, але вона має бути забезпечена фаховими викладачами.

«Оскільки албанська мова належить до окремої групи у межах індоєвропейської сім’ї мов, її вивчення вимагає професійної підготовки фахівців. Нашим завданням є забезпечити школи, де викладають мовами національних громад, кваліфікованими кадрами. Зі свого боку можу гарантувати підтримку цієї ініціативи українською стороною. Також хочу підкреслити, що прийняття нового Закону «Про освіту», який розширює викладання державною мовою, жодним чином не знизить рівень володіння і використання мов національних меншин. Навпаки, він забезпечить рівні можливості для всіх громадян України», – зауважив Володимир Ковтунець.

Довідково. Угоду про співробітництво між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Республіки Албанія укладено 2003 року. Завдяки цьому документу 11 українців пройшли стажування в Університеті міста Тирана (Албанія). У свою чергу МОН України готове виділити у 2018 році 2-3 місця для навчання у вищих навчальних закладах громадянам Албанії за освітніми рівнями «бакалавр»/«магістр». Наразі в Україні здобувають освіту двоє громадян Албанії.

Інформує прес-служба Міністерства освіти і науки 

Виші переходять на дистанційне навчання задля економії коштів на опалення

Срд, 01/17/2018 - 15:14

Днями стало відомо, що вищі навчальні заклади через підвищення тарифів почали впроваджувати дистанційне навчання задля економії коштів на опалення.

У Міністерстві освіти і науки України  пояснюють, що згідно закону університети автономні і мають право самостійно визначати форму навчання.

Університети не мають ставити до відома МОН щодо обраного формату навчання“, – пояснюють у прес-службі МОН. – Вищі навчальні заклади самостійно приймають рішення про організацію навчального процесу, зокрема про впровадження дистанційного навчання“.

Нагадаємо, днями у мережі Фейсбук з’явилася інформація, що розпускає студентів університету на двомісячні канікули через брак коштів на опалення. 
На офіційному сайті ВНЗ оприлюднив офіційну заяву у якій зазначено, що  з 24 січня по 28 лютого факультети та інститути Київського національного університету ім. Т.Шевченка планують проведення навчальних та виробничих практик поза межами університету.

Графік навчального процесу на 2017/2018 навчальний рік розроблено з урахуванням пропозицій студентського самоврядування. “Другий семестр триватиме з 24.01.2018 р. по 30.06.2018 р. У цьому семестрі передбачено аудиторне навчання з 01.03.2018 р. по 08.06.2018 р., проведення літньої сесії з 09.06.2018 р. по 24.06.2018 року. На період з 24.01.2018 р. по 28.02.2018 р. факультети та інститути планують проведення навчальних та виробничих практик поза межами університету, написання курсових та дипломних робіт, а також виконання завдань самостійної роботи. Такий графік погоджений з первинною профспілковою організацією університету та студентським парламентом“, – йдеться  у офіційній заяві вишу.

У МОН пояснили  ситуацію з розпуском студентів тим, що це рішення, яке кожен навчальний заклад приймає самостійно. Міносвіти не надсилало жодних централізованих листів із такими рекомендаціями. “Є виші, які ще на початку року робили плани на 2017-2018 навчальний рік, заклали таку перерву та дистанційне навчання у план. Тобто вони десь навчання подовжили, десь додали очні сесії для того, щоб це компенсувати і взимку не мати очного навчання. Якщо університети спланували так, що через очні сесії та подовження навчання влітку це все буде компенсовано – це справа вищих навчальних закладів, ми тут не можемо втручатися“, – повідомляють  у прес-службі МОН.

Також, у Міносвіти підтверджують, що університети таким чином намагаються економити, тому що виплати за комунальні послуги можна витратити на розвиток, наприклад, на додаткову закупівлю обладнання. МОН зараз займається моніторингом даних, які університети перейшли на дистанційне навчання до березня. Точних даних, скільки університетів по Україні перейшли на дистанційну форму навчання, у відомстві поки не надають.

 

 

 

У Львові зареєстровано 76 випадків інфекції кору: школи та садочки працюватимуть у звичному режимі

Срд, 01/17/2018 - 14:10

Начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб повідомив , що у Львові з початку року станом на сьогодні на кір захворіли 76 людей, з них 47 – діти, з яких 35 – діти, які ходять в школу чи садок.

Мерія проводить протиепідемічні заходи в закладах охорони здоров’я та школах, проте, як наголошує управлінець, єдиним ефективним і надійним засобом захисту, профілактики кору є вакцинація. І якщо не вакцинуватись – то ризик захворіти залишається дуже високим.

Вчора  в міській раді Львова відбулось позапланове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, під час якого обговорили ситуацію про ускладнення епідемічної ситуації у місті щодо захворюваності на кір.

Комісія заслухала інформацію та вирішила вжити низку заходів, які забезпечать зменшення і припинення розповсюдження інфекції у Львові. Зокрема, йдеться про щоденний моніторинг відвідуваності навчальних закладів, провітрювання приміщень, щодення термографія дітей, обмеження проведення заходів за участю дітей тощо.

Також, у суботу, 20 січня, для зручності батьків працюватимуть кабінети щеплень у закладах охорони здоров’я. Однак про припинення навчання у школах чи дитячих садочках не йдеться.

Станом на 15 січня у 117 шкіл до навчання приступило 74 навчальні заклади, решта перебувають на канікулах. Окрім того, із тих навчальних закладів, де виявлено захворювання дітей на кір – у 10-ти школах відбувається навчання, 9 навчальних закладів перебувають на канікулах.

“Ми щоденно проводимо моніторинг відвідуваності дітей дошкільних навчальних закладів і шкіл. Наразі воно приблизно становить у школах 16,5%, тобто є значно менше відсутніх, ніж у такий самий період у минулому році.Окрім того, ми зібрали інформацію щодо щеплення дітей: приблизно 28% дітей дошкільного віку є нещепленими, або вакциновані один раз. І нами було видано розпорядчий документ щодо запобігання захворюваності на кір, власне, передбачені такі заходи, як рекомендація обмежити проведення масових заходів, перевід з групи в групу, щоденний огляд дітей і також рекомендовано батькам вакцинувати дітей»,- зазначила Зоряна Довганик, начальник управління освіти Львівської міської ради.

“Режим роботи навчальних закладів не змінюється. Ті, які планували, відповідно до попередньо погодженої структури, розпочати свою роботу 15 січня – то вони вже почали працювати, а ті, які планували з 22 січня, – вони розпочнуть свою роботу 22 січня»,- додала Зоряна Довганик. – Ми дуже детально вивчаємо ситуацію з захворюванням на кір у місті. В нас частина шкіл міста Львова вийшла на навчання 15 числа, тобто учора. А частина шкіл вийде на навчання 22 числа. Це відповідно до тої структури року, яка є затверджена на цей навчальний рік. І всі діти, які захворіли, вони не захворіли в навчальних закладах. Це говорить про те, що те, якщо ми захочемо обмежити відвідування чи дошкільних чи навчальних закладів, воно не дасть результату, бо ці діти захворіли поза навчальним закладом.

Інформує прес-служба Львівської міської ради

Шкільний учитель заробляє більше, ніж доцент університету

Срд, 01/17/2018 - 13:51

Про підвищення зарплати вчителям у січні на 1500 гривень заявив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. А міністр освіти і науки Лілія Гриневич повідомила: у січні 2018 р. середня зарплата шкільного вчителя буде 7 тисяч 600 грн.! Розміри максимальної надбавки педагогічним працівникам зростуть від 20 до 30%.

«Маємо не лише відкривати гарні нові будівлі шкіл, а й наповнити ці школи новим сучасним змістом освіти. Це неможливо зробити без підняття соціального статусу вчителя. Тому хочу повідомити, що на засіданні уряду прийнято дві постанови, що врегульовують збільшення заробітних плат для вчителів. Зокрема, ми збільшили граничний розмір надбавки для вчителів до 30%», – розповіла Лілія Гриневич.

Як відреагували на цю новину українські вчителі? Про це пише Високий Замок.

Вчителька англійської мови пані Олена розповіла, що наразі питання зарплат у школі не обговорюють. “Ми отримали зарплату у кінці грудня, – каже вчителька. – Нам повідомили, що з 1 лютого у школі буде своя бухгалтерія. Аванс нараховуватимуть за старою системою. Нову зарплату, зі слів керівництва, побачимо вже у лютому. Бо маємо перейти з приватного банку у державний. Це буде “Приват” або “Ощадбанк”.

Пані Олена працює у школі 13 років. Має класне керівництво та 23 години на тиждень (ставка – 18 годин). “Поки що отримую 6800 грн. Щоб мати більшу зарплату, треба мати більшу кількість годин (адже оклад залежить від кількості годин). Наша школа велика, учителі мають навантаження більше за ставку. А є маленькі школи, де вчителі мають “голу” ставку, і збільшити кількість годин немає можливості”.

Вчителька каже, згідно із новою програмою, вчителі повинні мати комп’ютерне обладнання (усі матеріали демонструвати дітям наочно). “Добре, що я маю телевізор, магнітофон, ноутбук, – каже пані Олена. – Була можливість це придбати раніше. У нас є вчителька, яка не має комп’ютера. Ми їй радимо, аби взяла техніку у кредит. Каже, не може, бо чимало грошей витрачає на лікування. Тож на сьогодні матеріальна база у школі – питання № 1 (плачевною є матеріальна база у сільських школах. – Авт.). Крім того, вчителі витрачають власні кошти на папір, крейду, папки. Адже збирати гроші з батьків – заборонено”.

Учителям у селі про підвищення зарплати повідомило не керівництво, а соцмережі. Пані Марія, яка працює у сільській школі, розповідає: “Ми сплачуємо такий податок з зарплати, сумніваюся, що відчуємо те підвищення. Працюю у школі 17 років. Маю лише 11 годин. Тому і зарплата є невеликою – близько 3 тисяч грн. У нас педагогічне навантаження у школі розподіляє директор, тому все залежить від нього. Той, хто більше лояльний до керівництва, робить те, що він накаже, має більше уроків. Ті, що в “опозиції”, мають власну думку та принципи, – менше”.

У пані Марії – троє дітей. Цікавлюся, що може купити на свою зарплату? “Як правило, зарплату додому не доношу, – зізнається вчителька. – Собі точно нічого не купую. Для класу купую новий навчальний матеріал… Маю трьох дітей, якби чоловік не заробляв – пропали би. Тримаюся за роботу, бо працюю у селі, не треба нікуди доїжджати. Маю господарку, корову. Роблю сир, відвожу його в офіси до міста. Так сільські вчителі виживають. Мій брат теж вчитель. І його дружина робить сир і продає”.

Попри усі труднощі, збільшення зарплат, зі слів шкільних вчителів, стимулюватиме їх працювати ефективніше. Невже старшокласникам більше не доведеться ходити до репетиторів? З 1 вересня 2018 року збільшиться зарплата і у вихователів дитсадків, майстрів професійно-технічних навчальних закладів.

Натомість викладачі вишів обурюються, що їм таке підвищення зарплат не світить. “Тепер вчитель заробляє більше, ніж доцент! – каже один з викладачів університету пан Михайло (сьогодні доцент вузу отримує 5 470 грн. – Авт.) – Держава недофінансовує вищі навчальні заклади. До Нового року ми вперше за багато років не отримали премії – 30% до зарплати. Керівництво заявило, що не має грошей. Педагогічних працівників скорочують. Нам сказали не виганяти платників, бо “це наші гроші!”.

Асистент на кафедрі, який має 14 років педагогічного стажу, заробляє максимум 4 300 грн. “В Уряді затіяли махінації з розрядами для викладачів. Торік у мене був 12-й розряд, а тепер чомусь 11-й, – каже пан Михайло. – У січні зарплата викладачів вишів зросте в середньому на 500-600 грн. Надбавку за педагогічний стаж “з’їсть” податок”.

Сюзанна Бобкова “Високий Замок”

ЗНО-2018. Основні зміни у реєстрації для участі у тестуванні

Срд, 01/17/2018 - 12:30

Унесено зміни до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти.

Читайте також: Змінено вимоги використання приміщень закладів освіти під час проведення ЗНО

Унесення змін зумовлено узгодженням Порядку з чинним законодавством, а також у зв’язку із запровадженням з 2018 року проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання з української мови для учнів (слухачів, студентів) закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, які в поточному навчальному році мають завершити здобуття повної загальної середньої освіти.

Отже, учні (слухачі, студенти) закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, які в поточному навчальному році здобувають повну загальну середню освіту та складають ДПА у формі ЗНО, комплект реєстраційних документів подають до закладів освіти, у яких вони навчаються. Керівники закладів освіти після отримання реєстраційних документів своїх учнів мають сформувати список осіб, які проходитимуть ДПА у формі ЗНО. Список осіб та комплекти документів в установлені строки керівники закладів надсилають до відповідного регіонального центру або передають нарочно. Таким учням Сертифікати ЗНО в індивідуальних конвертах буде надіслано за адресою закладу освіти, де вони навчаються.

Читайте також: Розпочалася реєстрація на пробне ЗНО

Випускникам минулих років та особам, які не проходять державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього оцінювання, сертифікати буде надіслано за адресою, зазначеною під час реєстрації.

Окрім цього, вилучено норму щодо можливості подання копії свідоцтва про народження замість копії паспорта громадянина України для реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні особами, яким станом на 01 вересня року не виповнилося 16 років, що передує року їх участі в зовнішньому незалежному оцінюванні. Зміни відбулися відповідно до вимог чинного законодавства (паспорт громадянина України має бути отриманий особою, яка досягла 14-річного віку).

Читайте також: Оприлюднено характеристики сертифікаційних робіт, завдання яких буде надруковано шрифтом Брайля

Ще однією новацією є те, що особи, які мають складати ДПА у формі ЗНО, але через поважні причини не змогли зареєструватися в основний період реєстрації, зможуть зареєструватися для участі в додатковій сесії ЗНО в додатковий період (3–21 травня). Такі особи можуть обрати лише ті предмети, результат яких їм буде зарахований як оцінка ДПА.

Повідомляє прес-служба УЦОЯО

Найкращі ВНЗ зможуть отримати базове фінансування на науку за результатами атестації 

Срд, 01/17/2018 - 11:49

У 2018 році буде започатковано атестацію українських вишів щодо їх наукової діяльності – це дозволить в майбутньому почати базове фінансування університетської науки за результатами такої атестації. Це рішення сьогодні, 16 січня 2018 року, під час першого засідання ухвалила Нацрада з питань розвитку науки і технологій на чолі з Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом.

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич наголосила, що базове фінансування на науку для закладів вищої освіти буде не безконтрольним «роздаванням» коштів, а інструментом підтримки найкращих наукових напрямів, які обиратимуть за чіткими, прозорими критеріями.

«Сьогодні університетська наука в Україні отримує близько 10% з коштів, передбачених державним бюджетом на науку. Це на рік близько 15 млн євро – по суті, фінансування на науку одного середнього університету в Європі. Але навіть у таких складних обставинах наша університетська наука уже заробляє гроші. На 1 гривню, вкладену з бюджету, вони зараз заробляють 75 копійок. Можуть більше заробляти, але для цього потрібно обладнання. І це основна проблема, адже наукове обладнання у вишах не оновлювалося з радянських часів. Вирішення цієї проблеми якраз і є одним з головних завдань базового фінансування», – зазначила Лілія Гриневич.

Базове фінансування також допоможе підтримати найактуальніші наукові напрями, залучити до досліджень більше молодих науковців, даватиме ширші можливості для вчених. Так, воно даватиметься на 5 років під розвиток певного наукового напряму.

«Зрозуміло, що базове фінансування повинні отримати найкращі й найбільш ефективні. Для визначення цих найкращих ми збираємося використати механізм державної атестації. Тут існує очевидна проблема: оцінювання наукової ефективності великого класичного університету, де  об’єднано найрізноманітніші напрямки досліджень, може нагадувати відомий процес «визначення середньої температури по палаті». Щоб її вирішити, ми плануємо оцінювати насамперед окремі наукові напрямки в університетах – їх передбачається 7», – повідомила Міністр.

МОН уже розробило проект Порядку державної атестації закладів вищої освіти у частині провадженні ними наукової (науково-технічної) діяльності, який також був схвалений під час засідання Нацради. У ньому закладено, що виші оцінюватимуть авторитетні експерти на підставі об’єктивних цифрових показників результативності напрямку за минулі 5 років і його теперішнього потенціалу, наукового звіту за той-таки період і плану розвитку ще на 5 років.

За підсумками оцінки науковий напрям університету відноситимуть до однієї з 3 груп: А – лідери, яким базове фінансування належить пріоритетно; Б – міцні «середняки», які отримуватимуть базове фінансування за наявності коштів; В – ті, які мають значення насамперед для навчальної роботи університету, а відтак на базове фінансування претендувати наразі не можуть.

Водночас усі ці групи завжди матимуть змогу претендувати й на конкурсне фінансування.

Нагадуємо, що під час першого засідання Нацради з питань розвитку науки і технологій Володимир Гройсман зазначив, що Уряд може розглянути створення економічних стимулів для залучення коштів бізнесу для фінансування науки.

Повідомляє прес-служба МОН 

МОН надало рекомендації авторам підручників для першокласників Нової української школи

Втр, 01/16/2018 - 17:09

Міністерство освіти і науки видало рекомендації авторам підручників для перших класів Нової української школи. Про це йдеться у листі МОН до потенційних авторів щодо підготовки підручників для 1 закладів середньої освіти.

З огляду на те, що Нова українська школа має ґрунтуватися на принципі дитиноцентризму і спрямована на нові підходи до навчання, конструктивних змін набуває і сама методика освітнього процесу, в основі якої передбачено принцип діяльнісного та проблемно-пошукового навчання.

“Рекомендуємо посилити в підручнику його розвивальний вплив на особистість молодшого школяра, що здійснюється в таких напрямах: розвиток психічних процесів (уміння слухати, бачити, відчувати), формування загальнонавчальних умінь і навичок (планувати навчальні дії, працювати з підручником, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, міркувати, перевіряти роботу тощо), розвиток творчих здібностей (здатність в умовах повної самостійності створювати елементи новизни). 

Звертаємо увагу на те, що компонування матеріалів у підручнику з урахуванням їх спрямованості на розвиток критичності мислення – уміння аналізувати інформацію, оцінювати власні думки і думки інших, формулювати самостійні судження, логічні умовиводи, проводити рефлексію, самооцінку – осучаснить функції підручника, посилить його потенціал щодо формування ключових компетентностей в учнів” – йдеться у листі.

Відповідно до Концепції Нової української школи новий підручник повинен сприяти формуванню системи цінностей, розвитку толерантності, співчуття, справедливості, чесності тощо. Українознавчий компонент навчальної книги необхідно спрямувати на виховання любові до рідного краю та свого народу, пошани до наших історичних діячів та зацікавленості й підтримки народних традицій.

Також зазначено, що авторам і видавцям навчальної книги нового покоління необхідно зважати на те, що з метою реалізації завдань компетентнісного навчання підручник учня початкової школи одночасно має бути і джерелом інформації, і засобом навчання, забезпечуючи при цьому активну взаємодію усіх учасників освітнього процесу.

Хмельницький національний університет – переможець ХІІІ літньої Універсіади України

Втр, 01/16/2018 - 16:02

За загальним підсумком у заліку ХІІІ літньої Універсіади України 2017 року серед ВНЗ четвертої категорії Хмельницький національний університет посів І місце та був нагороджений дипломом Комітету з фізичного виховання та спорту МОН і переможним Кубком ХІІІ літньої Універсіади України. За вагомий особистий внесок у сферу розвитку фізичного виховання та спорту серед студентської молоді ректор ХНУ, професор Скиба Микола Єгорович отримав подяку Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України.

Хмельницький національний університет взяв активну учать у престижних студентських змаганнях за програмою ХІІІ літньої Універсіади України упродовж 2017 року. Студенти-спортсмени ХНУ захищали честь університету у 12 видах спорту: ушу, більярдний спорт, бокс, теніс настільний, легка атлетика, волейбол (чоловіки), важка атлетика, вільна боротьба, тхеквондо, веслування на байдарках, регбі (чоловіки), регбі (жінки).

Варто відмітити, що кожен вид спорту приніс залікові очки до загальнокомандного заліку. Проте, найкраще виступили спортсмени з вільної боротьби, які принесли сенсаційну перемогу ХНУ серед усіх ВНЗ України. У черговий раз підтвердили статус найсильнішої команди України регбісти (чоловіки). Третє місце серед ВНЗ здобула команда веслувальників. Успішним виступ був важкоатлетів, який приніс не лише дві золоті нагороди, а й дозволив двом студентам – Заболотному Ярославу та Ломачинській Ангеліні (студенти спеціальності «Здоров’я людини»), виступати на 29-й Всесвітній літній Універсіаді в Тайбеї (провінція Тайвань, КНР). На цих змаганнях студенти посіли 6 і 7 місце з важкої атлетики.

Загалом студенти здобули 16 золотих, 8 срібних та 6 бронзових нагород.

Професор Скиба Микола Єгорович вручив подяку ректора кращим тренерам викладачам Хмельницького національного університету, команди яких зробили найбільший внесок у загальний командний залік. Грамотами було відзначено кращі види спорту, які культивуються в ХНУ: важка атлетика; вільна боротьба; веслування на байдарках та каное; регбі; волейбол (чоловіки); футбол.

Також професор Скиба Микола Єгорович нагородив грамотами та цінними подарунками за вагомі спортивні досягнення 2017 року кращу десятку студентів-спортсменів. Серед них: майстер спорту міжнародного класу з веслування на байдарках і каное Алтухов Павло; майстер спорту з важкої атлетики Заболотний Ярослав; майстер спорту з веслування на байдарках і каное Козлов Богдан; майстер спорту з важкої атлетики Ломачинська Ангеліна; кандидат в майстри спорту з комбат джиу-джитсу Мартинюк Микола; майстер спорту з кікбоксингу Сабар Ярослав; майстер спорту з регбі Сівак Вадим; кандидат в майстри спорту з легкої атлетики Чукань Тарас; майстер спорту з вільної боротьби Шостацька Крістіна; майстер спорту з пауерліфтингу Щавінська Тетяна.

Тож вітаємо Хмельницький національний університет із отриманою нагородою – Кубком ХІІІ літньої Універсіади України, та бажаємо і надалі отримувати перемоги у спортивних змаганнях!

Інформує прес-служба  Хмельницького національного університету

 

Відділ зв’язків з громадськістю ХНУ

Сторінки